In-article:

the program for Thursday, May 26

For the rest of the second round of the Roland-Garros tournament, Thursday May 26, the Russian Daniil Medvedev, world number two, will open the debates again (like Tuesday during his first match).

The French Alizé Cornet will play in the night session on the Philippe-Chatrier court, while Léolia Jeanjean, Caroline Garcia, Gilles Simon and Hugo Gaston will also be in contention during the day. Stefanos Tsitsipas and Iga Swiatek will also host this 5th day of the tournament.

Court Philippe Chatrier

From 12 p.m.

Laslo Djere (Serbia) – Daniil Medvedev (Russia/seeded 2)

Madinson Keys (USA) – Caroline Garcia (France)

Gilles Simon (France) – Steve Johnson (USA)

Not before 8:45 p.m.

Alizé Cornet (France) – Jelena Ostapenko (LAT/13)

Court Suzanne Lenglen

From 11 a.m.

Paula Badosa (Spain/3) – Kaja Juvan (Slovakia)

Pedro Cachin (Argentina) – Hugo Gaston (France)

Iga Swiatek (Poland/1) – Alison Riske (USA)

Zdenek Kolar (Czech Rep.) – Stefanos Tsitsipas (GRE/4)

Court Simonne-Mathieu

From 11 a.m.

Leolia Jeanjean (France) – Karolina Pliskova (Czech Rep./8)

Francences Tiafoe (USA/24) – David Goffin (Belgium)

Simona Halep (Romania/19) – Qinwen Zheng (China)

Andrey Rublev (Russia/7) – Federico Delbonis (Argentina)

Short 6

From 11 a.m.

Aleksandra Krunic (Serbia) – Veronika Kudermetova (Russia/29)

Miomir Kecmanovic (Serbia/28) – Alexander Bublik (Kazakhstan)

Camila Giorgi (Italy/28) – Yulia Putintseva (Kazakhstan)

Daniel Evans (Great Britain/29) – Mikael Ymer (Sweden)

Short 7

From 11 a.m.

Jessica Pegula (USA/11) – Anhelina Kalinina (Ukraine)

Marton Fucsovics (Hungary) – Marin Cilic (Croatia/20)

Danielle Collins (USA/9) – Shelby Rogers (USA)

Not before 4 p.m.

Roberto Carballes (Spain) – Jannik Sinner (Italy/11)

Short 12

From 11 a.m.

Fernanda Contreras (Mexico) – Daria Kasatkina (Russia/20)

Nikoloz Basilashvili (GEO/22) – McKenzie McDonald (USA)

Short 13

From 11 a.m.

Ekaterina Alexandrova (Russia/30) – Irina-Camelia Begu (Romania)

Joao SoUnited States (Portugal) – Lorenzo Sonego (Italy/32)

Short 14

From 11 a.m.

Casper Ruud (Norway/8) – Emil Ruusuvuori (Finland)

Katie Voyniets (USA) – Elena Rybakina (Kazakhstan/16)

Marco Cecchinato (Italy) – Hubert Hurkacz (Poland/12)

Madison Brengle (USA) – Aryna Sabalenka (Belarus/7)

The world

source site-28